Meil oli tööst vaba päev, olime just palka saanud ja ühtteist vajalikku oli vaja poest leida, nii et käisime ristirästi läbi Rundle Mall´i, mis on Adelaide´i šopingutänav. Seega saime veits sooja päikse käes ka mõnuleda erinevalt tööpäevadest, kus 10 töötunni jooksul saab õue vaid 30min lõunaks.
Tööst siis. Kolmap omiku leidsime end Adelaide´i näitustekompleksi ühest hallist, kus oli ees juba hulk backpackereid vineerist laudu üles panemas ja neile raamatuid kastidest välja pakkimas. Asusime siis ka asja kallale :) Raamatuid oli hiiglad hunnikud, allahinnatud – max 5 audi rmt (u 50 eeku), ja samu raamatuid sai välja pandud mitmes erinevas kohas. Kastide peale oli kirjutatud MacMillan, niet ilmselt tegu kuskil poodides seisma jäänud raamatutega, millest siis suure soodusmüügi sildi all lahti tahetakse saada. Suur osa raamatutest oli paras kräpp ka mudugi - loogiš siis, et neid on hunnikute viisi lettidele seisma jäänud. Näiteks oli meeletutes kogustes esindatud keegi Dr. Harry Cooper – Australia’s favourite veterinaar ja bestselling autor. Nooh, see bestselling´u osa oli küll kaheldav :D Raamatuid oli tal vähemalt 4 erinevat + 1 lasteraamat. Hiljem uurisime bossilt, et misvärk, selgus – tegu Austraalia doktor dolittle´iga, kes oma raamatutes jagab õpetusi kõikvõimalike loomade pidamise kohta. Ja etterutates võib öelda, et meil käis eelm nädala jooksul neid raamatuid kassast läbi ikka päris ohtralt. Njaah, võiblat siis nii kräpp polegi.
Kui raamatud said pandud (nii umbes poole halli jagu), tuli cd-sid ja dvd-sid karpidest välja pakkima hakata. Kah soodushindadega. Eksole ma ütlen, nagu taevasse oleks sattunud :P Võtsin kohe vastu otsuse mitte raamatutesse sisse vaadata ega cd-delt lugusid uurima hakata, et ahvatlus liig suureks ei läheks. Ses mõttes on ikka väga hea, et meil seljakotid pungil täis ja pikk ringireisimine ees, mudu oleks vist isegi korvitäie hea hinnaga kraami välja valinud. Kuna nende sale rändab mööda Austraaliat ringi kogu aeg, siis võiblat trehvame napilt enne tagasilendu samasse kanti, kusnad parajasti on ja ostame hunniku stuffi kaasa ;)
Teisel asjade väljaladumise päeval küsis boss, kas tahaksime järgmiseks 10 päevaks jääda ka kassatööd tegema. Missiis, et algne kuulutus oli, et 2 päeva ongi müügitöö :D Mõtsime, et kui juba, siis juba, küll jõuame puhata ja Adelaide’s ringi vaadata ka pärast töö lõppu. U 30nest lahtipakkijast jäi tööle edasi 8: 2 iirlast Terry ja Rose (Roisin), sakslane Linda, prantslane Rom, uusmeremaalane Eps, jaapanlane Satoko ja meie Kristeliga. Kõik peale Satoko elavad meiega samas hostelis. Boss ka kusjuures.
Bossi nimi on Alex, ta näeb välja nagu eestlane ja, nagu hiljem selgus, on 19aastane. Alexi põhiteema on õppida võimalikult mitmes keeles selgeks „take your clothes off“ ja unistada oma sel laupäeval toimuvast 20ndast sünnipäevast ja sellest, kuidas siis ikka ullult juua saab :D.
Tegu on pereäriga, kus bossiks Alexi isa, keda me veel kordagi näinud pole. Alex ise on „äris sees olnud“ juba 7-8 aastat. Kolmandal päeval, kui pidi kassatööks minema, ilmusid kohale ka Maggie – Alexi kasuema, Emily – Alexi kasuema ema ning mõni päev hiljem Vlad – Alexi kasuvanaisa. Keegi kuskil sai teada või kuulis, et nad on selle äriga miljonärideks saanud.
Tundub, et Maggie on kõige bossim boss, kuigi ega tegelt aru ei saagi, kuidas neil see tööjaotus korraldatud on, meie jaoks on kõik bossid. Emily oli alguses kuri ja kärkiv vanadaam, kes segas kassas tööle vahele (nt toksis enterit kui sa 1 sekundi asemel 2 sekundit aega läks, et meenutada, mida 5 min tagasi õpetati kogu kassanduse kohta jms), õiendas Alexiga miks see või too asi on nii või naa tehtud või tegemata, virutas tühjadele karpidele jalaga ja vehkis kassade ümber vihaselt ringi. Õnneks avastasime päris kähku, et kui Emilyga suheldes mitte kangestuda tema ründava hoiaku peale ja temaga naeratades kui toreda inimesega suhelda, siis ta osutubki päris toredaks ja naeratab vastu ja naerab naljade peale ka ja puha. Aga õpetava ja karmi vanaema hoiak on ikka alles, sellega lihtsalt harjusime. Seega juba järgmisel päeval tädi veidi leebus ja uurisime välja, et ta on slovakk, pärit Bratislavast, tuli Austraaliasse 68ndal aastal väikse lapsega, kes ei olnud Maggie :) Emily hakkas meile Kristeliga õpetama kaarditerminali kasutamist kassas: vaadake, on olemas kahte sorti kaarte: deebet kaardid ja krediitkaardid. Krediitkaardid on siuksed kaardid, millega saab osta võlgu...“ Nagu me oleks mingid bushmanid ega teaks tsiviliseeritud ühiskonna toimimisest õhkagi :D:D:D Me siis katkestasime teda ja tõotasime, et eestis on ka kõik need kaardid kasutusel ja siis on meil veel internet ka ja tasuta puha igal pool parkides jm. Ta oli ikka päris imestunud, talle olla öeldud, et me oleme pärit eiteakustkolkast :D. Ühesõnaga, kaarditerminaalivärginduse saime käbedalt selgeks ja nii me olimegi kahekesi esimestel päevadel põhiprofid kaarditerminalidega kassades :).
Tööjaotus on meil üldiselt selline, et mina, kristel, linda ja rose oleme kassades, eps on turva, rom ja terry sätivad kaupa. Siin mina ja Linda:
Emily, Maggy ja Alex on vahel kassades abiks. Aga tavaliselt pole nii palju kliente, et kõigil neljal kassal korraga tööd oleks, nii on kristel, satoko ja rose läbinud ülitähtsa pricing gun’i koolituse ja tegelevad osa päevast kaupadele uuesti või uute hindade panemisega, raamatute uuesti rittasättimisega jmt. Minule miskipärast Alex pricing gun’i koolitust pold nõus tegema ja ma olengi praktselt kõikse aja kassas olnud. See kassas teenindamine mulle vist päris istub, st meeldib :) Väljaarvatud siis, kui kliente pole ja pidi lihtsalt niisama ootama ja ootama, pidev sebimine sobib mulle ikkagi oluliselt rohkem. Esmaspäeval oli täielik vaikus, kliente päevapeale kokku heal juhul mõnikümmend, nii et skännisin terve päeva kassas cd-sid ja kontrollisin, kas neil pealolev hinnalipik vastab kassas olevale hinnale ning sorteerisin nad siis vastavalt. Suhteliselt tuim töö, aga väga lihtne ja automaatne, muudku piiksutad kastideviisi plaate läbi, peas ei liigu ühtki mõtet – mõnus! :) Selle, et ühtki mõtet ei liigu, avastasin mudugi alles siis, kui Rose küsis, et millest ma terve päeva mõelnud olen selle skännimise juures ja ma ei suutnud mitte ühtegi mõtet meenutada! :D Aa ja esmaspäev oli esimene kord, kui Vladimir (vanaisa) kohal oli Emily asemel. Aga et kliente pold v miskil muul põhjusel oli tal nii igav, et jäi oma toolil nukataga tukkuma ja Terry tabas ta peagut toolilt kukkumas. Ühtlasi kostus aegajalt sealt nukatagant igast huvitavaid tulistamishääli ja tilulilumuusikat, nagu vanaisa oleks igavuse peletamiseks vidjomängud abiks võtnud vms. Pärast lõunat lasi ta jalga :)
Inimesed, st ostjad on siin kõik nii sõbralikud ja toredad (no eks erandeid leidub alati). Imelik on see, et hommikul kl 10 seisab juba päris paras hulk kliente ukse taga ja ootab avamist ning klientide põhimass käibki läbi hommikupoole ja esimestel pärastlõunatundidel. Alates nii u 15-16 on kliente ikka väga vähe ja uksed paneme kinni alles kl 20. Mu meelest oleks ju loogiline, et pärast tööpäeva lõppu tullakse poodeldama (või vähemalt eestis ju nii on, kas pole?). Njaah, igatahes suur osa klientidest teevad meil oma jõulusisseoste – alles oktoober on ju! Aga jah, eks vist pole siin imestada midagi, mu enda jõuluostude planeerimine annab soovida või noh, planeerimisest on asi ikka väga kaugel. :S Meil on siin sildid ka üleval mingil äääärmiselt mõttetul lisanännil (liquid notebooks, kleepekad jms ilmselgelt vana, määrdunud poeülejäägikraam), et „ideal for kids’ christmas presents“ jm sarnane. Nii et ilmselt siis tavaline värk see jõuluostude tegemine neil.
Mis siis veel silma on jäänud selle esimese töönädalaga... Aa, selgus, et Austraalias ei pea tööandja lõuna eest maksma, st ta on kohustatud töötajale andma vabaks 30 minutit iga 5 tunni jooksul, aga lõunat sööb töötaja omast ajast. No, see on kõik Alexi jutt, aga et Rose ja Terry on oma siinoldud aja jooksul sama kogenud, siis võib täitsa olla, et nii ongi.
Päris mitu korda on kliendid küsinud, mis aktsendiga me räägime või et kas me oleme rootsist :). Kui ütleme, et Estoniast pärit, siis mõni nagu oleks kuulnud, aga mõni ei tea midagi. Siis tuleb seletada, et northern europe ja below finland-next to russia. Paar klienti on olnud, kes teavad Eestit – idaeuroopa päritoluga inimesed. Esmaspäevase tuima päeva tegi aga üks ungarlasest ekskorvpalluronu Huba, kes pakkus ise kohe, et ma räägin rootsi või eesti aktsendiga! Uskumatu!! Ta nimelt tundis kunagi Eesti korvpallureid, nüüd ta elab austraalias, tema poeg peab siin korvpallikooli, aga ta ise kossu enam üldse ei mängi. Ma siis sain kohe mainida, et üks eestlane mängib sel hooajal Melbourne Tigersis, tsekaku aga mängugraafik üle ja mingu vaatama. Rääkisime veel veidi juttu, sest ühtegi teist klienti ju polnud :P, hästi tore onu oli. :)
Selline hoopis teist tüüpi töö tegemine 10h per päev mitu päeva järjest annab üksjagu tunda ka füüsiliselt. Näiteks raamatute ja cd-de hunnikute tõstmine kastist laudadele on arendanud üksjagu sõrmelihaseid, sest kesse siis viitsib vaid mõne kaupa neid tõsta, vaja on ju ikka võimalikult palju korraga haarata. Kassas töötamine mõjub miskipärast ka kaelalihastele, ma küll väga hästi ei kujuta ette miks või kuidas, aga nii on. Jalad mudugi on need, mis põhivati saavad, sest istumiseaeg on ainult lõunapooltunni sees, ülejäänud aja oleme koguaeg jalul. Hullu midagi pole, aga lihtsalt tallad ja sääred annavad tunda. Kui muidu kassas olles ikka liigud ringi mitme kassa vahelt või viid tühje korve ära või mis iganes, siis esmaspäeval hindu kontrollides seisin prakt terve päeva paigal (või noh, natuke ikka tammusin ka kohapeal :)) ja õhtul tuletas end meelde see suurepärane pallile maandumine septembri keskel. Ma ei saa apsaluutselt aru, kuidas seismine jalale mõjus ja liikumine mitte... :S
Lisaks 9,5 töötunnile püstijala, käime ka tööle jala – 30 mintsa teekond hostelist. Hommikul on tempo päris käbe enamasti, sest patoloogiline hilineja Liis ei saa kunagi õigel ajal üles ja seeprst kipume alati minuti-paar hiljaks jääma (ükskord vist jõudsime isegi täpselt tööle! :)). Kristel vaeseke peab selle all kannatama (mitte tempo, vaid hilinemise). Igastahes ma üritan end parandada. Töölt koju tulles pole aga tempot ollagi, sest siis tuleme koos Rose’i ja Terryga ja naerame praktselt terve tee. Nendega olemegi siiani kõige rohkem suhelnud, st naernud :D. Nad on meievanused, algklasside õpetajad Dublinist ja seiklevad siin juba aprillist saati. Hiiglatoredad on nad, kuidagi väga palju ühiseid teemasid popsab üles, millest rääkida. Näiteks bosside kirumine tuleb meil ülihästi välja. :P Nendega käisime ka esimest korda siin väljas söömas laupäeva tähistamas.
Teepeal tabasime ka paar tõelist austraallast oma loomulikus olekus :PPP
Meiega ühines veel nende tuttav eelmise töö seltskonnast, sakslane Kris/Chris ja me naersime veel rohkem kui tavaliselt, sest Kris külvas meid üle infoga saksamaa osalemisest eurovisioonil, kohtadest erinevatel aastatel ja ühtlasi kandis need lood meile ka ette. Ja see oli nii naljakas, kuidas ta teemasse nii sisse elas (erinevalt meist) ja tahtis meile võimalikult põhjalikku ülevaadet anda.
Mina, Rose, Terry, Kris:
Mudu ampsame süüa miskit poestostetut või ostame koduteel kaasa ühtteist aasia köögi valikust vms. Siin on üldse päris mõnusalt ohtralt aasia söögikohti, päris hosteli ligidal on näit asian food arcade.
Kana ja nuudlite ootel:
2 viimast kojutulekut oleme ühes kahest koduteele jäävast pargist pidanud opossumijahti. Nimelt ühel õhtul selgus, et lisaks kodututele kogunevad pimeduse saabudes parki ka opossumid. Esmapilgul pidasime neid sorgus sabadega oravateks, aga Rose ja Terry valgustasid meid, et ikka opossumitega tegu. Kui nad tagajalgadele tõusid nägid nad (pimedas) välja nagu väiksed kängurud. Nii et see õhtu oli meie esimene kokkupuude austraalai wildlife’iga (kui mitte arvestada seda värvilist lindu tööjuure ees palmi sees ühel lõunal). Kahjuks said tol õhtul Kristeli fotoka patakad tühjaks ja nii proovisime järgmisel õhtul uuesti. Selgus, et nad olid ikkagi suht inimpelgurid, isegi kiivide-mandariinidega meelitamine ei mõiganud, nii et Kristeli mitme erineva reziimiga distantsilt proovitud klõpsudest on üks opossum kõige paremini näha siin:(või siis siin pildil, mis Kristel on üles riputanud) :D
Kodutee kohta veel niipalju, et siin ütlevad võõrad inimesed tänaval üksteisele tere! Küll mitte alati, aga näiteks hommikuti suurest pargist läbi minnes on mitu korda teretatud.
Sellest pargist on jutt:
Kristel väidab, et ükssama onu on meile 3 korda vastutulles tere ööld juba. A mudugi mitte ainult tema. Ja sellega harjub jummala kiiresti. Kristeliga üks hommik arutasime, et kui eestlased ka tänaval üksteist naeratades teretama hakkaksid, tõuseks meil elukvaliteet kohe hopsti kogu riigis. :) Ja kujutasime ette neid nägusid, kui ise hakata eestis lambist vastutulijaile tere ütlema – puhta ulluks peetaks! :D Epsiga oli ka ükspäev juttu, et kui ta euroopas käis millalgi ja inimestele tänaval tere ütles, oli ikka päris imelik olnud.